Tester CCTV IPC-9800 MOVTADHS PLUS
CCTV Tester IPC-9800 MOVTADHS PLUS - IP camera tester with a 7-inch touchscreen designed for maintenance and installation of analog IP cameras, HD coaxial cameras, and other security devices. The 1920x1200 screen resolution allows high-definition camera image display. The device supports protocols such as ONVIF and PTZ, as well as analog PTZ control. Additionally, it includes other functions: TDR and UTP cable testing, and a digital multimeter. CCTV installers need to carry various testing tools to verify proper installation. Now one device is enough for everything. The IPC-9800 Plus significantly increases work efficiency.
Specification:
| LCD | |
| Display | • 7" Retina touchscreen, 1920×1200 resolution |
| Video mode | |
| CVBS | • 1 channel BNC input & 1 channel BNC looped output, NTSC/PAL (Auto adapt) |
| IP camera test | • IP Discovery/Quick ONVIF/IPC test /RTSP play /Client APK |
| IP & CVBS test | • IP & CVBS testing simultaneously |
| Coaxial HD test | • 8MP TVI camera test, 3840 x 2160P 15 FPS, UTC control / call OSD menu |
| HDMI input | • 1 channel HDMI input, supports 1080P |
| Zoom Image | • 4x zoom to enlarge the image |
| Analog Video out | |
| Color bar generator | • Outputs one channel PAL/NTSC color bar video signal for testing monitors or video cables |
| Power output | |
| PoE power output | • 48V PoE power output, max power 24W |
| DC12V power | • DC12V /2A power output |
| Cable test | |
| TDR cable test | • BNC cable, |
| Cable tracer | • Search for BNC cables, |
| UTP cable test | • Tests UTP cable connection status and displays results on screen |
| RJ45 cable TDR test | • Tests cable pair status, length, attenuation, reflectivity, impedance, skew, etc. |
| Other parameters | |
| TesterPlay | • Screen projection: tester, mobile phone, and PC display simultaneously (for Android devices) |
| Network test | • Trace route, link monitor, DHCP server, port flashing, Ping test |
| Wi-Fi | • Built-in WiFi, speed 150M, displays wireless camera image |
| Audio test | • 1 channel audio input to test sound, 1 channel audio output for headphones |
| Data monitor | • Captures and analyzes command data from control devices, can also send hexadecimal data |
| PoE test | • Measures PoE switch or PSE power supply voltage and cable connection status |
| Drop-down menu | • Allows selection of PoE power switch, IP settings, CVBS, LAN info, HDMI IN functions, etc., from any interface |
| External power supply | • DC 12V 2A |
| Battery | • Built-in 7.4V lithium-polymer battery, 7800mAh |
| Rechargeable | • Charging time 5–6 hours, normal working time up to 10 hours |
| Operation setting | • OSD menu, selectable languages: English, Chinese, Korean, Russian, Italian, French, Polish, Spanish, Japanese, etc. |
| Auto off | • 1–30 (mins) |
| Working Temperature | • -10℃ to +50℃ |
| Working Humidity | • 30%–90% |
| Dimension | • 240mm x 154mm x 46mm |
| Weight | • 620g |
Package includes:
• CCTV Tester IPC-9800 PLUS,
• Cable tester,
• Power supply,
• 7800mAh lithium-polymer battery,
• Tool bag / power cable / BNC cable / RS485 cable / audio cable / safety strap,
• SC, ST connectors,
• Pair of test leads (red/black),
• TDR (Time-domain Reflectometer) cable with alligator clips,
• User manual in English.
| Manufacturer | OEM |
|---|