Back to Top
Cisco ASR 1002-HX 8x 1G SFP, 8x 10GE SFP+, 16 GB DRAM, 1U, 100 Gbps, 2x AC [REF]
On demand
SKU
C-ASR1002-HX-16GBAAZ
4.348,27 € net
5.348,37 € Incl. VAT 23%
El Cisco ASR1002-HX es un router de alto rendimiento de clase empresarial, diseñado para entornos de red exigentes. Ofrece capacidades avanzadas de enrutamiento y funciones ampliadas, lo que lo convierte en una opción ideal para empresas que requieren una transmisión de datos fiable y eficiente.
Gracias a su potente arquitectura, el router admite múltiples protocolos de red, garantizando una alta escalabilidad y flexibilidad. Cisco lo ha diseñado para proporcionar conectividad fluida, seguridad robusta y un rendimiento superior.
El conjunto incluye:
- 1x Cisco ASR 1002-HX Router 8x 1G SFP, 8x 10GE SFP+, 1x EPA slot, 1x NIM, 16GB DRAM, 1U, 100 Gbps Base Unit - reacondicionado
- 2x Módulo de alimentación Cisco ASR ASR1000X-AC-750W Power Module - reacondicionado.
| Model | Cisco ASR1002-HX |
| Throughput | 100 Gb/s |
| SPA slots | 2 |
| Encryption | 50 Gb/s |
| Power supply | Cisco ASR1000X-AC-750W Power Module (refurbished) |
| Dimensions | 439.4 mm x 88.9 mm x 489.0 mm (W x H x D) |
| Default memory | 16 GB DRAM shared across route processor, ESP, and MIP |
| Supported SIPs / Ethernet line cards | Integrated in chassis |
| Shared Port Adapters (SPA) | N/A |
| Ethernet Port Adapters | 1 EPA slot |
| Cisco ASR 1000 Series ESP | Integrated in chassis |
| Route processor | Integrated - Cisco ASR 1002-HX Series Route Processor |
| Software redundancy | Yes |
| Built-in Gigabit Ethernet ports | 8× Gigabit Ethernet SFP |
| Built-in 10 Gigabit Ethernet ports | 8× 10 GbE SFP+ (fixed speed; not downgradeable to 1 GbE) |
| Network Interface Module | Yes |
| ESP support | Equivalent to Cisco ASR 1000 Series 100-Gbps ESP (ASR1000-ESP100) |
| ESP bandwidth | 100 Gbps |
| ESP memory | Shared with route processor control memory |
| Supported SIPs / Ethernet line cards | Integrated in chassis; no possibility of expansion |
| Embedded hardware encryption | Yes, up to 25 Gbps crypto throughput |
| Minimum Cisco IOS XE version | Cisco IOS XE 16.2.1S |
| Rack mounting | Yes, 19 inch |
| Wall mounting | No |
| External USB flash memory | 1 GB USB flash support |
| Redundant power supply | 2xAC |
| Input voltage range | AC: 85-264 VAC |
| Power consumption | Maks. 500 W |
| Airflow | Front-to-back |
| Operating temperature (nominal) | 0°C to 40°C |
| Operating temperature (short-term) | 0°C to 50°C |
| Operating humidity (nominal) | 10% to 85% RH |
| Operating humidity (short-term) | 5% to 90% RH |
| Storage temperature | -40°C to 70°C |
| Storage humidity | 5% to 95% RH |
| Operating altitude | -152 to 3048 m |
| NEBS | GR-1089 oraz GR-63 |
| EMC standards | Emissions: FCC 47CFR15 Class A, AS/NZS CISPR 22, CISPR 22 Class A, EN55022 Class A, ICES-003 Class A, VCCI Class A, CNS-13438 Class A, EN61000-3-2, EN61000-3-3 Immunity: IEC/EN61000-4-2, -4-3, -4-4, -4-5, -4-6, -4-8, -4-11 ETSI/EN: EN55022/CISPR 22, EN55024/CISPR 24, EN300 386, EN50082-1/EN61000-6-1 |
| Safety standards | UL60950-1, CSA C22.2 No. 60950-1-03, EN 60950-1, IEC 60950-1, AS/NZS 60950.1 |
| Fabricante | Cisco |
|---|